14 wrz 2015

Co to jest dieta racjonalna?

Witam cieplutko,zastanawiałNa wstępię zaznaczę, że nie jestem dietetykiem. Pomyślałam jednak, że podzielę się z Wami swoją opinią czym dla mnie jest dieta racjonalna :) Tylko podkreślam, że nie jestem specjalista w tej dziedzinie i są to moje wnioski na podstawie tego, co ostatnio czytam czy słucham.

Dieta Racjonalna

1. Dieta - styl żywienia. Na początku chciałam zaznaczyć, że nie mam na myśli diety odchudzającej, raczej słowo "dieta"używam w kontekście stylu żywienia. Racjonalna dieta to taka, która się stosuje długofalowo, a nie na np. miesiąc.

2. Indywidualnie dopasowana. Uważam, że nie ma czegoś takiego jak idealna dieta dla każdego. Każdy jest inny, lubi inne rzeczy, ma różna historię. To, co jednemu służy - innemu może zaszkodzić. Zamiast bezrefleksyjnego przyjmowania jakiś zasad - warto się obserwować i sprawdzać co nam odpowiada.

3. Zgodnie z poglądami. Według światowej Organizacji WHO zdrowie to nie tylko stan fizyczny ale i psychiczny. Nasz styl żywienia powinien być zgodny z nami, naszymi poglądami i uczuciami.

4. Ma służyć zdrowiu. Zdrowy styl żywienia nie może nam szkodzić, bo nie byłby zdrowy. Nie chodzi tylko o to aby nie szkodził tu i teraz, ale chodzi o długotrwałowe efekty np. nie zwiększanie cholesterolu.

Jak ocenić czy dieta jest zdrowa?

Można skonsultować się z lekarzem, można robić badania krwi. Warto też obserwować swoje ciało, stan skóry, włosów i paznokci. Zwrócić trzeba uwagę też na to, jak się czujemy, czy mamy energię, czy się wysypiamy.

W moim przypadku zrobiłam sobie badania krwi zaczynając dietę wegańską i będę robić takie badania regularnie. Tak samo byłam u lekarza i konsultowałam czy mój stan zdrowia pozwala na taki sposób żywienia.

5. Zrównoważona. Dieta wegańska, wegetariańska czy "normalna" powinna być zróżnicowana. Nie wierzę w monodiety, w sensie głównie składające się z jednego składnika. Dieta powinna zawierać zarówno białko, węglowodany i tłuszcze. Dużo zależy jednak od proporcji.Moja dieta

Nie uważam, że moja dieta jest idealna. Myślę, że dopiero tworzę swoją dietę i jestem na etapie testów tego co mi służy. Mój wybór to dieta wegańska, wysokoweglowodanowa.

Mój wybór wynika z tego, co przeczytałam i obejrzałam na temat zdrowego żywienia. Proporcje, które przyjęłam to 80-10-10, ale nie mam jeszcze pewności czy to będę moje docelowe proporcje składników makro. Moim celem jest stosowanie diety (styl żywienia), która mogłabym okreslić jako racjonalną i która spełniałabym wyżej opisane kryteria :)
Moje FOODBOOKi - KLIK

wpis o BIEGANIU - KLIK

wpisy o WEGANIŹMIE - KLIK
Pozdrawiam,
2 komentarze:

  1. Nie stosuje jakiejś szczególnej diety, ale próbuje ograniczyć słodycze i chipsy :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Życzę powodzenia w tworzeniu własnej "ścieżki zdrowia" jaką jest dieta :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...