16 wrz 2016

Badania krwi a dieta wegańska

witam cieplutko,


Zdjęcie z mojeg instagrama KLIK

Czy diecie wegańskiej/roślinnej warto robić badania krwi? Co dokładnie badać? Jeśli Was interesuje ten temat - zapraszam do dzisiejszego wpisu!

Dlaczego warto robić badania krwi?

Na wstępie zaznaczę, że uważam, że ogólnie wszyscy dorośli ludzie powinni kontrolować swoje zdrowie poprzez badania krwi co najmniej raz w w roku. Uważa, że warto mieć świadomość swojego stanu zdrowia!

Jeśli chodzi o dietę rślinną-głównym powodem jest sprawdzanie, czy dieta jaką stosujemy jest dla nas dobra. Chodzi nie tylko o sprawdzenie niedoborów, ale także o przekonaniu się czy nasze zdrowie poprawia się. To, w jaki sposób odżywiamy się ma duży wpływ na nasze zdrowia, życie i ansz wygląd. Często takie rzeczy jak zmiany w wyglądzie, sucha skóra, łamiące się włosy czy pazokcie - łączą się ze zmianami w naszej morfologii. Często swiadomość naszych niedoborów może pomóc poprawić to jak wyglądamy i jak się czujemy :)

Co warto badać?

Przy diecie wegańskiej przede wszystkim polecałaby kontrolować poza zwykłą morfologią także poziom witaminy B12. Nawet osoby na diecie tradycyjnej mogą mieć niedobory tej witaminy! Mało mówi się o tej witaminie, a ma ona duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Witamina B12 koi nerwy, podnosi odporność na stres, zapobiega anemii i poprawia apetyt. Ponadto może zmniejszyć ryzyko wystąpienia Alzheimera, nowotworów i chorób psychicznych.

Poza witaminą B12 badam regularnie poziom żelaza i ferrytyny, które pokażą czy mamy anemię. Ferrytyna to białko, którego zadaniem jest gromadzenie żelaza, tak więc wynik otrzymywany w badaniu biochemicznym pozwala ocenić poziom żelaza w organizmie.

Przy diecie wegańskiej warto suplementować witaminę D3. Ale problem polega na tym, ze dostępna w aptekach witamina D3 jest pochodzenia zwierzęcego.

Co ja dokładnie badam?
witamina B12
witamina D3
żelazo
ferrytyna
morfologia z rozmazem
cholesterol
glukoza

Czy Wy robicie regularnie badania krwi (niezależnie od rodzaju diety)? Co sądzicie o regularnych badaniach?


***

Mój Instagram KLIK
Moje FOODBOOKi - KLIK
Mój kanał na YouTube - KLIK
wpisy o WEGANIŹMIE - KLIK

Pozdawiam,

4 komentarze:

 1. Badania warto sobie robić niezależnie od diety :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Badania krwi u mnie to już nawyk. Robię średnio raz w roku, zazwyczaj podstawowo, ale co jakiś czas dorzucam cholesterol/ob/tsh, aktualnie czekam na wyniki badań kilku hormonów ;) Jak się rozbije to wychodzą małe pieniążki, a człowiek widzi, czy coś się dzieje + jeśli coś gdzieś kiedyś się podzieje, to będziemy mieli punkt odniesienia. Ale B i D nigdy nie badałam, mam dopiero w planie ;)
  P.S. W nawyk mi weszło, bo jestem dość blada i szczupła i od dziecka lekarze mnie wysyłają na morfologię, bo że może anemia, ale.. żelaza mam ZAWSZE w górnej granicy, taki organizm.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się badania przynajmniej raz na rok, chociaż przy diecie rygorystycznej z cholesterolem nie powinno być problemu, ale sprawdzić trzeba...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...