Dziś przychodzę do Was z luźnym i ślubnym tematem - nowego nazwiska. Głównie odnosi się to do zmiany nazwiska po ślubie, kiedy Panna Młoda decyduje się na posługiwanie się tylko nazwiskiem małżonka. W momencie kiedy wybieramy podwójne nazwisko przyzwyczajamy się do dodania dodatkowego nazwiska, ale wydaje mi się to łatwiejsze niż zmiana w 100% na zupełnie nowe dla nas nazwisko.
Jeśli chodzi o stronę formalną to nowym nazwiskiem możemy zacząć posługiwać się po zawarciu ślubu, zaraz po ceremonii, o ile przed ślubem w Urzędzie Stanu Cywilnego było złożone oświadczenie,że po ślubie zmieniamy nazwisko. Potwierdzeniem zmiany nazwiska jest nowy dowód osobisty, który bezpłatnie możemy zrobić po ślubie.
Jak ułatwić sobie przyzwyczajanie się do zmiany?
- często się przedstawiać
Tutaj łatwiej przychodzi to mężatkom, które w pracy kilka razy używają nazwiska np. pracują na infolinii przy każdej rozmowie przedstawia się z imienia i nazwiska. Im częściej używasz nazwiska tym łatwiej o tym pamiętać i tym bardziej robi się to naturalne.
- aktualizowanie danych
Warto szybko zaktualizować wszędzie swoje dane. Tak, aby w momencie otrzymania listu z banku czy z jakiejś firmy na piśmie widzieć nowe nazwisko.
Dane, które trzeba zaktualizować:
- w pracy/szkole;
- w urzędach - wystarczy zmiana dowodu (wtedy do danego nr pesel będzie przypisane nowe dane) i prawa jazdy;
- w bankach
- w poradniach/ u lekarza/ Luxmed/Eneldem/Medicover itp.;
- w Ubezpieczalniach (ubezpieczenie zdrowotne, na życie, Oc,Ac itp.);
- na allegro, kontach internetowych, społecznościowych;
i wszędzie tam gdzie mamy jakieś imienne karty.
- wizualizacja nazwiska
Jeśli mamy problem, aby przedstawić się nowym nazwiskiem podczas rozmowy telefonicznej - można blisko meijsca z jakiego dzwonimy postawić sobie karteczkę z nowym nazwiskiem ;)
- zmiana na facebooku i innych kontach internetowych
Jeśli często (codziennie) korzysta się z takich przestrzeni internetowych - zmiana nazwiska bardziej nam się wizualnie utrwali.
Osobiście miałam problem z przywyknięciem do nowego nazwiska i często podczas rozmowy telefonicznej (np z Infolinia banku) potrafiłam 3 razy błędnie się przedstawić i za chwilę poprawiać dane ;)
A czy znacie jakieś inne rady - jak ułatwić sobie taką zmianę?
Czy Wy miałyście problem z przywyknięciem do nowego nazwiska?
Moje FOODBOOKi - KLIK
wpis o BIEGANIU - KLIK
wpisy o WEGANIŹMIE - KLIK
Pozdrawiam,
Zastanawiałam się nad dwoma nazwiskami, ale i moje panieńskie i obecne są dosyć długie, co w połączeniu z imieniem (Katarzyna, też nie za krótkim) mogło być problemem, więc zdecydowałam się na nowe, mężowe ;) Przyzwyczajenie zajęło mi jakieś 3 mies, ale w sumie dobrze się złożyło, bo zaczęłam nową pracę, gdzie byłam (i jestem) znana tylko z nowego.
OdpowiedzUsuńA prawa jazdy jeszcze nie zmieniłam ^^ ale rzadko używam.
Początek "nowego życia" razem z nową pracą - fajnie tak wszystko zaczynać w jednym czasie ;) Lubię czasem takie zmiany! jakby nowe życie i nowe możliwości.
UsuńZawsze można nie zmieniać, oszczędzić sobie masy załatwień, pomyłek itp. Polecam. Łączy się to z jakimś tam marudzeniem ciotek, ale ciotki zawsze o coś marudzą.
OdpowiedzUsuńHeheh słusznie ;) Różnie tylko partnerzy na to reagują. Mojemu mężowi byłoby przykro jakbym nie chciała jego nazwiska.
UsuńNooo tak, to już jest większy problem niż nowa karta kredytowa... ;)
UsuńNie chcę być czepialska, ale tobie tez powinno być przykro, że on nie chciał twojego nazwiska ! No dobra, tak już się przyjęło, że męskie jest lepsze, bo tak jest od pokoleń.. ale np. jakby miał na nazwisko "Sraczkowy" ? albo inne wulgaryzmy na k.. i ch.. też byś chciała takie nazwisko tylko dlatego, żeby jemu nie było przykro ???? Ja tam mam dwa i mi z tym dobrze ! Przypadkowa Czytelniczka Joanna. A wpisałam hasło Eowina i wyskoczył mi twoj blog. Pozdrawiam
UsuńJa się przyzwyczaiłam do zmiany bardzo szybko :) w pracy muszę się ciągle gdzieś podpisywać, wobec czego zajęło mi to raptem kilka tygodni.
OdpowiedzUsuńO super ;)) A lubisz swoje nowe nazwisko? Mi się moje w sumie podoba bo jest krótkie ;))
UsuńHmm.. Lubię, nie lubię. Jakoś nie myślałam o tym pod tym kątem :) W zasadzie ani panieńskie nazwisko, ani teraz mężowe mi "nie wadziło" :D ale tradycji stało się zadość więc przejęłam nazwisko po mężu.
UsuńA co się dzieje np ze wszystkimi papierami ze szkół (świadectwa, dyplomy itd)? Trzeba to potem wszystko zmieniać, bo staje się nieważne?
OdpowiedzUsuńZostają na stare nazwisko, w nowym dowodzie masz wpisane panieńskie nazwisko więc możesz udowodnić ze Ty to Ty ;) Wszystko jest oczywiście ważne.
UsuńCzasem mogą jeszcze poprosić o świadectwo ślubu, gdzie jest wszystko ładnie podane i wyjaśnione :) Ja np. na dyplomie mgr mam panieńskie, ale w pracy pokazałam świadectwo ślubu i wszystko grało.
UsuńJa mam bardzo zabawne nazwisko, także mimo, iż podobają mi się podwójne nazwiska, zostane przy nazwisku męza :P
OdpowiedzUsuńA ja nie chce zmieniać swojego nazwiska bo na nie 'zapracowalam'. Wykonuje takie zawód, ze ważne jest dla mnie aby ludzie mnie rozpoznawali po nazwisku wiec jak juz będę wychodzić za mąż to będę mię podwójne nazwisko:) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMałgosia
A ja bym chciała aby to mąż przyjął nazwisko po mnie :) mam dlugie imię i dlugie nazwisko kompletnie mi nie odpowiadają :( będę musiała przekonać swojego narzeczonego w przyszłości
OdpowiedzUsuń